Home > Fotbal > Chelsea o învinge acasă pe City, iar Liverpool este campioană în Premier League

Chelsea o învinge acasă pe City, iar Liverpool este campioană în Premier League

liverpool-campioana-premier-league

Chelsea a învins-o în această seară pe Standford Bridge pe Manchester City cu scorul de 2-1 (1-0), în ultima partidă a etapei a 31-a din Premier League.

Astfel, Liverpool este noua campioană din Premier League.

Christian Pulisic a deschis scorul pentru gazde în minutul 36. Kevin De Bruyne a egalat în minutul 55. Willian a adus victoria gazdelor în minutul 78 transformând o lovitură de la unsprezece metri.

Cu această victorie, Chelsea acumulează 54 de puncte și se menține pe locul 4 în clasament, la un punct în spatele lui Leicester. City este pe 2 cu 63 de puncte, la 23 în spatele lui Liverpool, iar matematic nu mai au nicio șansă să îi ajungă pe Cormorani.

Etapa viitoare, Chelsea va juca în deplasare cu West Ham, iar City va primi vizita lui Liverpool.

liverpool-chelsea-premier-league
Liverpool o învinge spectaculos pe Chelsea în meciul în care au primit titlul de campioană
liverpool-aston-villa-premier-league
Liverpool obține cu Aston Villa prima victorie de când a devenit matematic campioană