Home > Fotbal > Campioana Liverpool zdrobită în deplasare la City

Campioana Liverpool zdrobită în deplasare la City

liverpool-city-premier-league

Campioana din Premier League, Liverpool, a fost zdrobită în deplasare de Manchester City, scor 4-0 (3-0), într-o partidă contând pentru etapa a 32-a din Premier League.

Kevin De Bruyne a deschis scorul pentru gazde din penalty în minutul 25. Raheem Sterling a dublat avantajul lui City în minutul 35. Phil Foden a stabilit scorul pauzei, 3-0, în minutul 45. Autogolul lui Oxlade-Chamberlain a închis tabela în minutul 66.

Cu această victorie, City acumulează 66 de puncte și este aproape sigură de poziția secundă la finalul campionatului. Liverpool rămâne cu 86 de puncte, iar toate meciurile ei până la finalul sezonului vor fi doar de palmares, Cormoranii fiind matematic campioni.

Etapa viitoare, City va juca în deplasare cu Southanpton, iar Liverpool va primi vizita lui Aston Villa.

Într-o altă partidă disputată astăzi în Premier League, Sheffield United a învins-o acasă pe Tottenham cu scorul de 3-1.

city-liverpool-premier-league
City ratează victoria în derby-ul cu Liverpool
liverpool-chelsea-premier-league
Liverpool o învinge spectaculos pe Chelsea în meciul în care au primit titlul de campioană
liverpool-aston-villa-premier-league
Liverpool obține cu Aston Villa prima victorie de când a devenit matematic campioană