Home > Fotbal > Liverpool o învinge spectaculos pe Chelsea în meciul în care au primit titlul de campioană

liverpool-chelsea-premier-league

Liverpool a învins-o în această seară pe Anfield pe Chelsea, cu scorul de 5-3 (3-1), într-o partidă contând pentru etapa a 37-a din Premier League.

Gazdele au deschis scorul în minutul 23 prin Naby Keita. Trent Alexander-Arnold a făcut 2-0 în minutul 38. Giorginio Wijnaldum a dus scorul la 3-0 în minutul 43. Olivier Giroud a făcut 1-3 la ultima fază a primei reprize.

Robert Firmino a făcut 4-1 în minutul 55. Tammy Abraham a redus din handicapat, 2-4, în minutul 61. Christian Pulisic a adus-o pe Chelsea la doar un gol în spate în minutul 73. Alex Oxlade-Chamberlain a stabilit scorul final, 5-3, în minutul 84.

După această victorie, Liverpool a acumulat 96 de puncte, în timp ce Chelsea este pe locul 4 cu 63 de puncte.

În ultima etapă, Liverpool va juca în deplasare la Newcastle, iar Chelsea va primi vizita lui Wolves.

Tot astăzi în Premier League, Man United a făcut egal pe Old Trafford, 1-1 cu West Ham.

liverpool-aston-villa-premier-league
Liverpool obține cu Aston Villa prima victorie de când a devenit matematic campioană