Home > Fotbal > Meci cu de toate între Botoșani și UTA. Arădenii se impun în urma unui gol spectaculos marcat de Morar

În runda a 9-a a Ligii 1 UTA Arad se impune cu scorul de 3-2 în fața celor de la FC Botoșani. O partidă cu răsturnări de scor, două penalty-uri și un gol fabulos marcat de Morar din lovitură liberă pe stadionul „Municipal” Botoșani.

UTA a venit hotărâtă la Botoșani și a deschis scorul repede, mai exact în minutul 4. Morar a primit o pasă excelentă de la Ursu, a scăpat singur și l-a învins pe Pap. Portarul arădenilor a avut o intervenție foarte bună în minutul 10, când a scos de sub transversală șutul expediat de Keyta. Botoșani a beneficiat de un penalty după ce Roșu l-a faultat pe Braun în careu astfel, Keyta a restabilit egalitatea în minutul 28 când a transformat lovitura de la 11 metri. Gazdele au întors rezultatul prin Florescu, care a marcat tot de la punctul cu var.

Intrat la reluarea părții secunde, Da Silva a egalat la 2-2 pentru UTA  din centrarea lui Morar din lovitură liberă de pe partea dreaptă. Arădenii au preluat din nou conducerea din minutul 71, Morar a marcat spectaculos din lovitură liberă, de pe partea stângă.

FC Botoșani rămâne cu 11 puncte pe poziția a 7-a în clasament și va juca etapa următoare cu FCSB. UTA Arad a ajuns la cota 14  pe locul 5 și va primi vizita celor de la Gaz Metan Mediaș.

Echipele de start

FC Botoșani: Pap – Holzmann (76’ Papa), Braun, Chindriș, Țigănașu – Florescu (76’ Camara), Rodriguez –  Ongenda, Keyta, Caia (8’ Fili – 76’ Tîrcoveanu) – Roman (66’ Toutouh)
Antrenor: Marius Croitoru

UTA Arad: Iacob – Bustea, Albu, Benga, Rrumbullaku – Ursu (72’ Oroian), Roșu, Isac (46’ Da Silva), Rusu (90’ + 2 Ioniță) –  Morar (84’ Klapan), Rus (84 Buhăcianu)
Antrenor: Laszlo Balint

Brigada de arbitri: La centru – Horațiu Feșnic (Cluj-Napoca – Cluj), ajutat la cele două tușe de Sebastian Gheorghe (Suceava – Suceava) și Adrian Vornicu (Iaşi – Iaşi).