Home > Fotbal > FC Argeș se impune pe teren propriu contra celor de la FC Voluntari

FC Argeș se impune pe teren propriu contra celor de la FC Voluntari

fc-arges-fc-voluntari-liga-1

FC Argeș a învins-o în această seară în „Trivale” pe FC Voluntari cu scorul de 2-1 (1-0), în primul meci al etapei a 9-a din Liga 1.

Meza Colli a deschis scorul în minutul 33 pentru gazde, cu o reluare perfectă cu capul după o centrare excelentă a lui Prepeliță. Grecu a făcut 2-0 în minutul 55, înscriind cu un șut din interiorul careului, după ce a fost servit excelent de Blejdea care a speculat o gravă eroare a lui Balaur. Ion Gheorghe a redus din handicap în minutul 66, dintr-un penalty dictat în urma unui hent în careu al lui Maric.

FC ARGEȘ : Micle – Tofan, Leca, Maric, Mușat (90′ Șerbănică) – Drăghici (78′ Marachis), Șerban, Prepeliță, Grecu  (63′ Popa) – Meza Colli – Blejdea (78′ Mirică). Antrenor: Ionuț Moșteanu;

FC VOLUNTARI : Rîmniceanu – Costin, Balaur, Armaș, Kocic (60′ Vlad) – Borțoneanu (46′ Lopes), Pablo de Lucas, Gheorghe – Mailat (78′ Mihai), Betancor (70′ Stoica), Popa (60′ Anderson). Antrenor: Mihai Teja;

Sorin Costreie – Danşa Ciprian Florin, Badea Marius;

FC ARGEȘ : 22′ Șerban, 22′ Prepeliță;

FC VOLUNTARI : 62′ Armaș, 84′ Balaur;

FC VOLUNTARI : 90+2′ Balaur;

Cu această victorie, FC Argeș urcă pe locul 13 cu 8 puncte, în timp ce FC Voluntari este pe 10 cu 10 puncte.

Etapa viitoare, FC Argeș va primi vizita campioanei CFR, iar ilfovenii vor juca acasă cu Poli Iași.