Home > Fotbal > Mircea Lucescu s-a calificat în grupele Ligii Campionilor

Mircea Lucescu s-a calificat în grupele Ligii Campionilor

mircea-lucescu-grupe-champions-league-dinamo-kiev

Dinamo Kiev, formația antrenată de Mircea Lucescu, s-a calificat în grupele Ligii Campionilor după ce a câstigat și returul de pe teren propriu cu belgienii de la Gent, scor 3-0 (2-0).

Vitaliy Buyalskyy a deschis scorul în minutul 9 cu o finalizare superbă cu câlcăiul după o cetrare a lui Vladyslav Supriaga.

Carlos De Pena a majorat diferența pe tabela de marcaj în minutul 36 dintr-o lovitură de la unsprezece metri.

Gerson Rodrigues a stabilit scorul final 3-0, transformând un nou penalty în minutul 49.

Cu scorul de 5-1 la general, Dinamo Kiev merge în grupele Champions League, unde va intra în a patra urnă valorică, urmând să îsi afle adversarii în urma tragerii la sorți care va avea loc joi seară la Nyon.

Ferencvaros Budapesta s-a calificat și ea în grupe după remiza de pe teren propriu cu Molde, scor 0-0. În tur scorul fusese, 3-3.

Olympiacos este o altă formație care va juca de luna viitoare în grupele Champions League după ce a remizat în deplasare cu Omonia Nicosia, scor 0-0. În tur elenii câstigaseră cu 2-0.