Home > Tenis > Monica Niculescu trece în turul doi la Wimbledon după o luptă crâncenă

Monica Niculescu trece în turul doi la Wimbledon după o luptă crâncenă

Monica Niculescu, nr. 111 WTA, a debutat în această după amiază la Wimbledon împotriva Andreei Petkovic, nr 69 WTA.

Partida a început dezastruos pentru sportiva noastră care după numai 15 minute s-a văzut condusă cu 4-0. Monica a revenit, a recuperat un break și a venit la 4-2. Din păcate nemțoaica a reușit la rândul ei două game-uri consecutive și a închis primul set la 2.

În primele două game-uri din setul secund s-a mers cu serviciul. De aici tenismena originară din Slatina a izbutit 4 game-uri consecutive, închizând setul secund la 2.

În decisiv nemțoaica a luat primele două game-uri, dar Moni a revenit și a egalat la doi. S-a mers apoi cu serviciul până la 4-4. Monica a reușit break-ul, dar din păcate nu a putut închide meciul pe propriul serviciul. În game-ul următor, sportiva noastră face din nou break-ul, pe care de data aceasta îl convertește cu serviciul, închizând decisivul la 7-5.

Monica Niculescu o învinge pe Andrea Petkovic, scor 2-6, 6-2, 7-5 , în două ore și 12 minute.

Ea o va întâlni în turul al doilea pe Eliade Mertens.