Home > Tenis > Nadal este eliminat de Thiem după un thriller de peste patru ore

Nadal este eliminat de Thiem după un thriller de peste patru ore

Numărul unu mondial, Rafael Nadal, a ratat calificarea în semifinalele Openului Australian, după ce austriacul Dominic Thiem i-a dat o replica puternică învingându-l într-un thriller în patru seturi.
Al cincelea favorit Thiem a câștigat cu 7-6 (7-3) 7-6 (7-4) 4-6 7-6 (8-6).
Thiem a ratat două mingi de meci înainte de a o converti pe a treia și a câștiga în patru ore și 10 minute.
Jucătorul de 26 de ani se va confrunta acum cu germanul Alexander Zverev, Vineri, în cea de a doua semifinala de la Melbourne.
În finala de Duminică, învingătorul îl va înfrunta pe campionul en-titres, sârbul Novak Djokovic sau pe favoritul numărul trei, elvețianul Roger Federer.
Thiem a ratat șansa de a închide meciul pe propriul serviciu la 5-4 în cel de-al patrulea set, comițând trei erori neforțate și o dublă greșeală, în timp ce Nadal a egalat trimițând setul în tie-break.
Însă Thiem s-a regrupat pentru a câștiga al treilea tie-break al unui meci palpitant împotriva câstigătorului a 19 Grand Slam-uri.
Australian Open 2022 |Primul om cu 21 de titluri de Grand Șlam. Rafael Nadal este câștigător la Australian Open pentru a doua oară
Australian Open 2022 | Rafael Nadal este de neoprit și luptă pentru al 21-lea titlu de Grand Slam
Simona Halep: ,,Am fost agresivă și am reușit să câștig!”