Home > Tenis > Australian Open 2022 |Primul om cu 21 de titluri de Grand Șlam. Rafael Nadal este câștigător la Australian Open pentru a doua oară

Finala masculină dintre Rafael Nadal și Daniil Medvedev va fi apogeul turneului din Antipozi. S-a înfiripat o nouă rivalitate între cei doi jucători. S-au mai întâlnit de patru ori, ultima întâlnire a fost în noiembrie 2020, câștigată de Daniil, toate întâlnirile dintre cei doi au fost pe hard. În celelalte trei întâlniri Rafael s-a impus, dar cel mai memorabil meci dintre cei doi va rămâne finala de 5 seturi de la US Open din 2019. În acest turneu cei doi au petrecut peste 17 ore pe teren. Pentru Nadal este a șasea finală pe care o joacă la Openul Australian și un singur titlu aici, pe când pentru Daniil este a doua finală consecutivă la primul turneu de Mare Șlem al anului.

Meciul începe cu Nadal la serviciu, unde nu are nicio șansă Medvedev. Se impune și Medvedev pe serviciu și accelerează pe serviciul lui Rafa unde obține două mingi de break, pe care spaniol le neutralizează și câștigă jocul. Serviciul rusului este imparabil, iar Nadal este vulnerabil pe serviciu, iar rusul își procură 3 mingi de break, pe care le și convertește. Primul break al finalei vine în minutul 29. Un schimb extraordinar a avut loc la cel de-al doilea break al lui Medvedev. Servește rusul pentru set. 6-2 Medvedev.

Setul al doilea începe tot cu Rafa la serviciu și dintr-un game ce părea rezolvat lucrurile se complică după o dublă greșeală, dar lovește puternic și câștigă game-ul. Nadal este prins la cotitură în schimburi lungi în care Medvedev preia inițiativa, 1-1. Primele mingi de break în contul lui Rafa, prima anulată de Medvedev printr-un as, dar a doua o convertește Rafa, 3-1. Primul as al lui Rafa vine în câștigarea setului 4 pentru iberic. Medvedev profită de serviciul precar pe care îl arată Nadal și are 2 mingi de break. Rebreak făcut de Daniil, 4-3 Nadal.  Nadal, inspirat pune o scurtă impresionantă pe care Medvedev o vede, dar alunecă și își recuperează break-ul. Nadal servește pentru a egala la seturi. Medvedev nu cedează și are șanse să se impună pe serviciul advers. Găsește loviturile de care are nevoie, iar ibericul elimină șansele de break. A 5-a minge de break este cu noroc, iar Daniil revine în set. Egalitatea revine, 5-5. Tiebreak, Nadal începe convingător, dar și Medvedev încheie un punct cu o minge câștigătoare. Set Medvedev, lupta continuă 7-6(5).

Medvedev deschide setul, salvează o minge de break și câștigă jocul cu doi ași. 3 mingi de break vin și pentru Medvedev, dar spaniolul îi stopează desprinderea. Încheie un game lung ibericul de peste 10 minute. Break Nadal, un punct superb câștigat de rus. Servește Nadal pentru set.

Set Nadal. Meciul este relansat.

Daniil pare distras de publicul care îl susțin mai mult pe Nadal. Începe setul al patrulea cu jocul în contul rusului. După o dublă greșeală a rusului, Nadal face breakul. Egalitatea revine, rusul își ia breakul înapoi. Șase mingi de break a salvat Daniil, pe a șaptea a convertit-o Nadal. Servește Rafa pentru a duce meciul în decisiv. Rafa câștigă setul 4.

Totul sau nimic, decisivul va desemna campionul. Sunt egali și la lovituri câștigătoare 57 la 57. Break Nadal, trece în față, 3-2. Servește pentru meci, dar Daniil Medvedev nu cedează și face breakul. Rebreak Nadal, care servește din nou pentru meci. Rafa scrie istorie. Game. Set. Match. 5 ore 24 minute.

Australian Open 2022 | Rafael Nadal este de neoprit și luptă pentru al 21-lea titlu de Grand Slam