Home > Fotbal > Napoli învinge cu două goluri pe final campiona europei

Napoli învinge cu două goluri pe final campiona europei

Penalty-ul lui Dries Mertens și un reușita pe final a lui Fernando Llorente au condamnat Liverpool la înfrângere în primul meci al grupei E Champions League împotriva lui Napoli.
Atacantul belgian Mertens a marcat de la punctul cu var , după ce fundașul lui Liverpool, Andy Robertson l-a lovit pe Jose Callejon.
Fostul atacant al lui Tottenham, Llorente, a speculat apoi o greșeală a lui Virgil van Dijk, în minutele de prelungiri, învingându-l pe portarul lui Liverpool, Adrian.
Trupa lui Jurgen Klopp sunt primii câștigători ai competiției care pierd jocul de deschidere al campaniei următoare de la AC Milan, în 1994.
Portarul Adrian a făcut două parade ce i-a ținut în meci pe cei de la Liverpool, care se străduia să se impună în atmosfera intimidantă a stadionului San Paolo.
Portarul vârstă de 32 de ani, înlocuitor pentru Alisson accidentat, l-a oprit de două ori pe compatriotul Fabian Ruiz în prima repriză și a avut o intervenție excepțională la voleul lui Mertens chiar după pauză.
Cu toate acestea, spre deosebire de meciul din sezonul trecut de pe San Paolo , când Liverpool nu a reușit nici un șut pe poartă în înfrângerea lor cu 1-0, echipa lui Klopp a produs faze periculoase la poarta gazdelor.
O acțiune fulgerătoare a lui Mohamed Salah a fost oprită de portarul lui Napoli, Alex Meret, care a scos și șutul lui Sadio Mane la scorul de 0-0.
Însă, în timp ce trupa lui Klopp a avut un început fulgerător în Premier League, cu o medie trei goluri pe meci, eșecul lor de a exploata mai mult șansele avute i-a condamnat la a șasea înfrângere în deplasare din ultimele opt meciuri în Champions League.
Real Madrid, regina Europei!
Manchester City a câștigat titlul de campioană după o revenire senzațională cu Aston Villa