Home > Tenis > Novak Djokovic a fost descalificat de la US Open

Novak Djokovic a fost descalificat de la US Open

djokovic-descalificat-us-open

Novak Djokovic a fost descalificat de la US Open după ce a lovit cu mingea un arbitru de linie.

La scorul de 5-5 în primul set al meciul din turul IV contra lui Pablo Carreno Busta, Djokovic a comis o greșeală neforțată și astfel și-a pierdut serviciul. Dezamăgirea produsă de game-ul pierdut, l-a făcut pe sârb  să trimită o minge spre o arbitră linie. Mingea i-a ricoșat drept în fața doamnei respective, care s-a prăbușit la pământ, deși mingea nu a avut o viteză foarte mare.

Djokovic a observat imediat greșeala comisă și s-a dus direct să se asigure că este totul în ordine și pentru a îsi cere scuze.

Deși nu a vrut să o lovească voluntar pe arbitră, gestul său a fost considerat unul care a pus în pericol integritatea participanților la meci, iar pentru că a fost într-un moment în care mingea nu era în joc, Djokovic a fost descalificat.

După câteva minute de parlamentări, Djokovic a acceptat decizia și s-a dus să îi strângă mâna oponentului său, Carreno Busta. Un alt gest, care încalcă protocolul de siguranță a turneului, jucătorilor nefiindu-le permis să îsi dea mâna înainte sau după partidă din cauza pandemiei SARS-COV2.