Home > Tenis > Sorana Cîrstea eliminată dramatic de la US Open

Sorana Cîrstea eliminată dramatic de la US Open

sorana-cirstea-us-open

Sorana Cîrstea, nr. 77 WTA, a fost eliminată în turul III de la US Open de Karolina Muchova, nr. 26 WTA, scor 3-6, 6-2, 6-7 (7), la capătul a două ore și 20 de minute de joc.

În primul set s-a mers cap la cap până la 3-3. Muchova a făcut apoi trei game-uri la rând și si-a trecut în cont primul set cu 6-3.

Sorana a pornit decisă setul secund și s-a desprins la 4-0. S-a mers apoi cu serviciul până la finalul setului, astfel încât, românca a câstigat setul secund cu 6-2.

În decisiv, Sorana a reușit să se desprindă la două game-uri 4-2 și 5-3 și a fost în situația de a servi pentru meci însă a ratat șansa de a închide partida. S-a intrat în tie-break unde Sorana a avut trei mingi de meci, însă le-a ratat pe toate, cehoaica a revenit și a închis tie-break-ul la 7.

Pentru accederea în turul III, Cîrstea va primi 130 de puncte WTA.