Home > Fotbal > Sorana Cîrstea în turul III la US Open

Sorana Cîrstea în turul III la US Open

sorana-cirstea-us-open

Sorana Cîrstea, nr. 77 WTA, a învins-o în această seară în turul secund la US Open pe Johanna Konta, nr. 13 WTA, scor 2-6, 7-6 (5), 6-4, după două ore și 50 de minute de joc.

În primul set, britanica a început mai bine și s-a distanțat la 2-0. Sorana a revenit și a egalat la doi. Konta a reușit apoi patru game-uri la rând cu care a închis primul set cu 6-2.

În setul secund cele două jucătoare au mers cap la cap până în tie-break. Acolo, Sorana a fost mai puternică și a reușit să îl câstige cu 7-5, fructificând a patra minge de set.

În decisiv, s-a mers umăr lângă umăr până la 3-3. Sorana a călcat pedala de accelerație și a reușit să se desprindă la 5-3. După ce a ratat 2 mingi de meci pe serviciul adversarei, românca a izbutit să închidă setul decisiv pe propriul serviciu, cu 6-4.

În turul următor, Sorana o va întâlni pe Karolina Muchova din Cehia, nr. 26 WTA.