Home > Tenis > Patricia Țig ratează finala la Hua Hin

Patricia Țig ratează finala la Hua Hin

Patricia Țig, nr. 105 WTA, a întâlnit-o în această după-amiază pe poloneza Maga Linette, nr.42 WTA în semifinalele turneului de la Hua-Hin.

După ce în primele două game-uri ale meciului s-a mers cu serviciul, Linette a reușit să facă break și să ia avans 3-1. Patricia a răspuns și a reușit să câstige patru game-uri la rând. Același răspuns l-a avut și poloneza, reușind și ia să câstige patru game-uri consecutive, și odată cu ele și primul set 7-5.

În setul secund, s-a mers cu serviciul până la 3-2 pentru poloneză. Aceasta a reușit break-ul, pe care l-a convertit apoi cu serviciul conducând cu 5-2. Patricia a izbutit să revină doar până la 4-5, dar și-a pierdut serviciul în game-ul următor, astfel că poloneza a luat și setul secund, 6-4.

Maga Linette o învinge pe Patricia Țig, scor 7-5, 6-4, într-o oră și 36 de minute și se califică în finala turneului de la Hua Hin.