Home > Tenis > Patricia Țig se califică în semifinale la Hua Hin

Patricia Țig se califică în semifinale la Hua Hin

Patricia Țig, nr. 105 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe chinezoaica Saisai Zheng, nr. 36 WTA, în sferturile de finală ale turneului de la Hua Hin.

După ce în primele două game-uri s-a mers cu serviciul, chinezoaica a reușit să facă break și să se desprindă la 3-1. Nu a reușit decât până la 4-2 să îsi țină serviciul, Patricia având apoi o serie senzațională de patru game-uri la rând cu care a închis primul set la 6-4.

Seria de game-uri câstigătoare ale lui Țig au continuat și setul doi, aceasta distanțându-se la 2-0. Chinezoaica a revenit însă și a egalat la 2. La fel ca în primul set, Patricia a făcut patru game-uri la rând și a luat și setul secund, 6-2.

Patricia Țig o învige pe Saisai Zheng, scor 6-4, 6-2 într-o oră și 36 de minute și se califică în semifinale la Hua Hin.

Acolo ea o va întâlni pe învingătoarea dintre Magda Linette și Xiui Wang.