Home > Tenis > Patricia Țig se califică în sferturi la Hua Hin și revine în top 100 WTA

Patricia Țig se califică în sferturi la Hua Hin și revine în top 100 WTA

Patricia Țig, nr. 105 WTA, a întâlnit-o în această dimineață pe Xiaodi You, nr. 210, în turul secund al turneului de la Hua Hin.

Românca a început puternic partida și s-a distanțat la 5-0. Au urmat apoi două game-uri în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul astfel încât, Patricia și-a adjudecat primul set cu 6-1.

În setul secund chinezoaica a început mai bine și s-a dus la 2-0. Sportiva noastră a replicat cu o nouă serie de cinci game-uri la rând. A urmat apoi un schimb de break-uri, astfel că românca și-a trecut în cont și setul doi cu scorul de 6-3.

Patricia Țig o învinge pe Xiaodi You, scor 6-1, 6-3, într-o oră și 15 minute și se califică în sferturi la Hua Hin.

Totodată după această victorie, Patricia va reveni de luni în prima sută mondială după o pauză de 3 ani. De asemenea, va fi și cea mai bine clasată româncă dupa Simona Halep.

În sferturi, compatrioata noastră o va înfrunta mâine pe Saisai Zheng, nr. 36 WTA