Home > Fotbal > PSG, ca și calificată în sferturile Champions League

PSG, ca și calificată în sferturile Champions League

barcelona-psg-champions-league

PSG s-a impus în această seară cu scorul de 4-1 (1-1), în deplasare pe Camp Nou contra Barcelonei în prima manșă a optimilor Champions League.

Messi a deschis scorul în minutul 28 pentru gazde dintr-un penalty dictat în urma unui fault a lui Kurzawa asupra lui De Jong. Mbappe a restabilit egalitatea în minutul 32 cu un șut imparabil din marginea careului mic după ce l-a driblat pe Lenglet.

Același Mbappe a adus-o pe PSG în avantaj în minutul 65, trimițând din 10 metri o minge respinsă din fața porții de Pique. Kean a dus scorul la 3-1 în minutul 70, cu o lovitură de cap după o centrare din lovitură liberă a lui Paredes. Mbappe a reușit hattrick-ul în minutul 85, finalizând cu un șut din prima la vinclu o contraatac excelent al oaspeților.

Meciul retur va avea loc pe 10 Martie la Paris..