Home > Fotbal > Rădoi obține prima victorie la naționala mare în deplasare în Austria

Rădoi obține prima victorie la naționala mare în deplasare în Austria

austria-romania-liga-natiunilor

România s-a impus în această seară în deplasare cu Austria, scor 3-2 (1-1), în Grupa I a Ligii B din Liga Națiunilor.

Alibec a deschis scorul pentru tricolori în minutul 3, după ce a reluat din prima din marginea careului o pasă excelentă a lui Coman. Austriecii au egalat în minutul 17 prin Baumgartner cu un șut din voleu, deviat de Dragos Grigore în poarta lui Tătărușanu.

România a revenit în avantaj în minutul 51 după o lovitură liberă executată de Maxim, mingea a ajuns norocos la Dragos Grigore, care a înscris cu un șut din marginea careului mic. În minutul 70, Maxim a profitat de o greșeală gravă în apărarea adversă și a înscris cu o scăriță superbă golul de 3-1. Austria a redus din avantaj în minutul 81, prin lovitura de cap a lui Onisiwo care a reluat o centrare excelentă a lui Lainer.

AUSTRIA : Schlager – Ulmer, Hinteregger, Posch, Lainer – Grillitsch, Baumgartlinger (59′ Onisiwo) – Baumgartner, Schlager, Sabitzer – Gregoritsch (74′ Grbic). Selecționer: Franco Foda;

ROMÂNIA : Tătărușanu – Burcă, Chiricheș (74′ Nedelcearu), Grigore, Bancu – Maxim, Crețu, Stanciu – Deac (40′ Iancu), Alibec (68′ Pușcaș), Coman. Selecționer: Mirel Rădoi;

Glenn Nyberg – Mahbod Beigi, Andreas Söderqvist (Suedia);

AUSTRIA:

ROMÂNIA :47’Grigore, 74′ Burcă;

Cu această victorie, România acumulează patru puncte și urcă pe primul loc în grupă.

În următoarea etapă, România va întâlni în deplasare Norvegia, pe 11 Octombrie.