Home > Fotbal > România U21 se impune fără probleme în Malta

România U21 se impune fără probleme în Malta

malta-romania-u21

Echipa de tineret a României s-a impus cu 3-0 (2-0) în deplasare contra reprezentativei similare a Maltei, în etapa a 7-a a grupei a opta de calificare pentru EURO U21 2021.

În minutul 5, Mihăilă îl lansează excelent pe Man în adâncime, acesta scapă singur cu portarul și deschide scorul. Costache a făcut 2-0 în minutul 41, dintr-un penalty dictat în urma unui fault asupra lui Mihăilă. Haruț a făcut 3-0 în minutul 83, înscriind cu un șut din marginea careului mic, după ce a preluat o centrare din corner a lui Cîmpanu.

Malta U21 : Aquilina – Shaw, Borg (20′ Zammit), Pulis, Satariano – Busuttil (66′ Beerman) , Dimech, Attard (84′ Xuereb), Grech – Nevin (66′ Beerman), Mbong. Selecționer: Silvio Vella;

România U21 : Vlad – Haruț, Chindriș, Ghiță, Opruț – Casap (57′ Ciobanu), Marin, Olaru (82′ Itu) – Man (82′ Cîmpanu), Costache (73′ Ganea), Mihăilă (73’Mățan) . Selecționer: Adrian Mutu;

Gergo Bogar – Istvan Albert, Gergo Vigh – tarsonyi;

Malta U21 : 21′ Satariano, 32′ Busutti, 70′ Pulis;

România U21 : 44′ Marin, 85′ Ganea;

După această victorie, România acumulează 16 puncte și se menține pe locul 2 în clasament.

Următorul meci pentru elevii lui Mutu, va avea loc pe 9 Octombrie în deplasare în Ucraina.