Home > Fotbal > Rapid umilită la Severin de FC U Craiova

Rapid umilită la Severin de FC U Craiova

rapid-fc-u-craiova-liga-2

FC U Craiova a învins-o clar în această seară la Severin pe Rapid, scor 5-0 (3-0), într-o partidă contând pentru etapa a 7-a din liga secundă.

Diallo a deschis scorul pentru olteni în minutul 7 cu o lovitură de cap după un corner executat de Anghelina. Negru a făcut 2-0 în minutul 22 cu un șut la colțul lung de la 20 de metri. La ultima fază a primei reprize Bălan a făcut 3-0 cu o reluare imparabilă din marginea careului.

Răducanu a dus scorul la 4-0 în minutul 50 cu o lovitură de cap spectaculoasă după o centrare din lovitură liberă a lui Anghelina. Bălan stabilește scorul final, 5-0 în minutul 74, îndeplinind o simplă formalitate din 5 metri după o eroare gravă a lui Voicu.

U Craiova : Popa – Paramatti (Raicea 66′), Gugu , Diallo, Huyghebaert – Baeten (Pop 81′), Albu – Negru, Anghelina, Răducanu (Munteanu 66′, Ciolacu 81′) – Bălan (Compagno 81′). Antrenor: Nicolo Napoli;

Rapid: Tătaru – Voicu, Crișan, Nastos, Goge – Benzar (Sefer 65′), Costin (Jorza 79′), Fica – Drăghiceanu (Dulca 65′), Bălan, Hlistei (Pop 79′). Antrenor: Adrian Iencsi;

Adrian Viorel Cojocaru – Cosmin Vatamanu, Mihăiță Necula;

U Craiova : 56′ Anghelina, 68′ Diallo;

Rapid: 32′ Drăghiceanu, 43′ Voicu, 49′ Goge;

După această victorie, U Craiova este pe primul loc cu 17 puncte, în timp ce Rapid este pe 2 cu 13 puncte.

Etapa viitoare, Craiova va juca în deplasare cu Petrolul, iar Rapid va primi vizita celor de la CS Mioveni.