Home > Fotbal > România, înfrângere dură în Norvegia

România, înfrângere dură în Norvegia

norvegia-romania-liga-natiunilor

România a pierdut clar în această seară în Norvegia, scor 0-4 (0-2) în etapa a treia a grupei 1 din Liga Națiunilor.

Haaland a deschis scorul în minutul 13 , finalizând o pasă perfectă a lui Odeegard după un contraatac letal al gazdelor. Sorloth a făcut 2-0 în minutul 39 îndeplind o simplă formalitate din cinci metri după un un nou contraatac al nordicilor.

Halland a dus scorul la 3-0 în minutul 64, finalizând din fața porții o nouă pasă excelentă a lui Odeggard. Același Haaland a făcut hattrick-ul în minutul 74, cu un șut imparabil din marginea careului după o acțiune personală.

Norvegia: Jarstein – Elabdellaoui, Strandberg, Ajer, Meling – Normann, Berge – Odegaard, Elyounoussi, Haaland – Sorloth. Selecționer:  Lars Lagerback;

România: Tătărușanu – Manea, Burcă, Toșca, Bancu – Cicâldău, Crețu, Marin – Iancu, Pușcaș, Hagi. Selecționer: Mirel Rădoi;

Ivan Kruzliak – Tomas Somolani, Branislav Hancko;

Norvegia: 61′ Elabdellaoui;

România: 84′ Bancu;

După această victorie, Norvegia urcă pe primul loc cu 6 puncte, în timp ce România este pe 2 cu 4 puncte.

În etapa viitoare, România va juca acasă cu Austria, Miercuri de la ora 21:45.