Home > Fotbal > Remiză la Timișoara. U Craiova 1948 rămâne lider în Liga a 2-a

Remiză la Timișoara. U Craiova 1948 rămâne lider în Liga a 2-a

ASU Politehnica Timișoara și U Craiova 1948 s-a terminat la egalitate, scor 0-0. Pe stadionul „Știința” s-a jucat pentru locul 1, dar craiovenii și-au conservat poziția de lider în clasament chiar și cu acest punct.

Deși nu s-a marcat la Timișoara, jocul a avut ritm, iar ambele echipe au avut câte o ocazie bună de a marca. U Craiova, în minutul 26, putea să profite de o greșeală a lui Scutaru. Bălan a primit o pasă pe jos în careu la 6 metri, apărătorulului polist i-a scăpat mingea pe sub picior, iar Bălan a trimis slab în brațele lui Hindrich. Axente a avut o ocazie monumentală în minutul 90, dar șutul polistului de la 11 metri a ajuns în plasa laterală.

ASU Poli este pe podiumul Ligii a 2-a, pe locul trei cu 20 de puncte și va sta etapa următoare. U Craiova 1948 rămâne lider în clasament momentan, cu 22 de puncte și joacă în runda a 12-a acasă cu Gloria Buzău.

Echipele de start

ASU Poli Timișoara: Hindrich – Sofran, Mera, Scutaru, Pamfile – Ignea, Coadă – Munteanu, Casado. Ivanovici – Plazonja
Antrenor: Octavian Benga

U Craiova 1948: Popa – Paramatti, Gugu, Diallo, Huyghebaert – Albu – Baeten, Cristea – Negru, Bălan, Răducanu
Antrenor: Dumitru Vasilică

Brigada de arbitri: La centru –  Szabolcs Kovacs (Carei – Satu Mare), ajutat la cele două tușe de Răzvan Soponar (Baia Mare – Maramureş) și Petrică Cîmpeanu (Cluj-Napoca – Cluj).