Home > Fotbal > REMIZĂ PE ȘTIINȚA: ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – CS MIOVENI 0-0

REMIZĂ PE ȘTIINȚA: ASU POLITEHNICA TIMIȘOARA – CS MIOVENI 0-0

poli-timisoara-mioveni-liga-2

Remiză albă între ASU Politehnica și CS Mioveni în prima etapă a noului sezon din Liga a 2-a. Pe o căldură toridă, cele două echipe și-au împărțit punctele după ce ambele formații s-au întrecut în ocazii mari.

Pregătirea întreruptă, cauzată de apariția cazurilor de COVID-19, s-a resimțit în jocul alb-violeților care și-au găsit cu greu ritmul. Totuși, prima șansă le-a aparținut, în minutul 11, când Munteanu l-a găsit pe Popovici cu o centrare la 12 m, însă a ratat execuția. Cea mai mare ocazie de a deschide scorul le-a aparținut oaspeților pe finalul primei reprize. Marinescu a fost faultat de Mera la aproximativ 25 de metri și a scos o lovitură liberă. Massaro execută spectaculos, balonul a lovit transversala apoi a căzut aproape de linia porții.

Politehnica a ieșit mai hotărâtă de la vestiare. Jucătorii antrenați de Octavian Benga au atacat poarta Mioveniului și ar fi putut deschide scorul în trei rânduri. În minutul 52, Munteanu i-a centrat lui Scutaru care a reluat cu capul balonul în brațele portarului. Popovici, în minutul 54, trimite mult peste tansversală din 10 metri, iar în minutul 58, Pamfile prinde un șut puternic respins în corner de Popescu Iustin. Stjepan Plazonja, croatul împrumutat de la FC Hermannstadt, a avut și el o ocazie bună de marca, în minutul 74, când atacantul a pătruns în careu, dar a trimis mult peste poartă.

Mioveni a forțat victoria pe finalul patidei. În minutele de prelungire, Massaro a scos o lovitură liberă la 25 de metri, central. Tot Massaro a executat faza fixă și, la fel ca în prima repriză, balonul scutură buturile apărate de Borbei.  0-0 s-a terminat partida de pe stadionul Știința.

Cele două formații trimise în teren:

ASU Politehnica Timișoara (antrenor Octavian Benga): Borbei – Sofran, Mera (cpt.), Scutaru, Pamfile – D. Codrea, Coadă (83, B. Vasile) – Munteanu, Ignea, S. Popovici – Axente (69, Plazonja).

CS Mioveni antrenor (Claudiu Niculescu): I. Popescu – Gherghe, Iacob, Burnea (68, Traşcu)), Constantin – D. Toma, Vereş – Rădesc, L. Marinescu (80, G. Ivan), Coşereanu (cpt., 61, Isfan) – Massaro.

Tehnicianul Politehnicii consideră că echipa sa putea câștiga meciul cu Mioveni: ”Un 0-0, din punctul meu de vedere, nemeritat. Dacă în prima parte jocul a fost echilibrat, consider că meritam astăzi să câștigăm. Am avut patru-cinci situații monumentale de a marca, de a închide jocul. Pentru mine, îmbucurător și surprinzător este că i-am dominat și fizic pe cei de la Mioveni. Îi felicit pe băieți, au depus o muncă extraordinară și au dat totul pe teren. Am riscat astăzi și am jucat cu un junior în poartă ca să avem forță în câmp. Am vrut să joc cu doi atacanți, să joc 4-4-2, dar ei jucau 4-3-3, aveau trei mijlocași centrali și era posibil să pierdem mijlocul. Neavând soluții la mijloc, am ales varianta de a-l schimba pe Axente cu Plajonza.”

Claudiu Niculescu spune că rezultatul obținut pe Știința este unul echitabil: „Am întâlnit o echipă cu mare experiență, jucători cu state vechi în Liga 1, noi am spus și înainte că suferim din punct de vedere al lotului. Cred că, pentru primul meci, cu puțin noroc puteam câștiga cele trei puncte. la acele două ocazii mari ale lui Massaro. Până la urmă, la cum a arătat jocul, rezultatul a fost echitabil.”

Etapa următoare ASU Politehnica va juca în deplasare, pe terenul celor de la „U” Cluj, meci ce va fi televizat, iar Mioveniul lui Niculescu o va întâlni pe SCM Gloria Buzău.