Home > Fotbal > Final palpitant între Hermannstadt și Clinceni

Final palpitant între Hermannstadt și Clinceni

hermannstadt-clinceni-liga-1

FC Hermannstadt și Academica Clinceni au remizat în această seară la Sibiu, scor 2-2 (1-0), într-o partidă contând pentru etapa a a doua din Liga 1.

Gazdele au deschis scorul în minutul 27 prin Adrian Bălan care a reluat cu talpa din marginea careului o centrare a lui Petrișor Petrescu. Răzvan Patriche a restabilit egalitatea în minutul 67 cu o reluare puternică din patru metri, după ce mingea a ricoșat din bara transversală în urma unei lovituri de cap a lui Gliga.

În primul minut de prelungire al celei de a doua repriză, Fabio Fortes a înscris primul său gol în Liga 1, reluând cu capul din marginea careului mic o centrare perfectă a lui Sîntean. La ultima fază a meciului, Șerban a restabilit din nou egalitatea, înscriind cu capul din patru metri, mingea ajungând la el noroc după o deviere a apărării sibiului.

HERMANNSTADT: Figueiredo – Vodă (57′ Sintean), Scarlatache, Stoica, Opruţ (75′ Busu) – Pires, Dâlbea, Belu – Petrescu (75′ Caiado), Jo Santos (75′ Mustivar), Bălan (80′ Fortes). Antrenor: Ruben Albes;

CLINCENI: Vâlceanu – Pashov, Jutric, Dobrescu, Patriche – Achim (77′ Pârvulescu), Cebotaru (63′ Gliga), Ventura, Dumitru (62′ Șerban) – Markovic (45′ Chunchukov), Boiciuc (77′ Chandarov). Antrenor: Ilie Poenaru;

Marius Avram – Mircea Orbuleț, Vlad Bârleanu;

HERMANNSTADT: 22′ Dâlbea;

CLINCENI: 66′ Chunchukov;

Cu acest egal, sibienii ajung pe locul 8 cu 2 puncte, în timp ce Academica este pe 12 cu un singur punct.

Etapa viitoare, Hermannstadt va juva în deplasare în Gruia cu CFR, iar Clinceni va primi vizita Chindiei Târgoviște.