Home > Fotbal > Revenire de senzație pentru Wolverhampton în fața lui City în ultimul meci al etapei de Boxing Day

Wolves au revenit de la 0 – 2 în fața lui Manchester City în 10 oameni, , cu două goluri marcate în final concretizând astfel o memorabilă dublă în Premier League în fața campionilor.
City l-a pierdut pe portarul Ederson care a primit cartonaș roșu după 12 minute de joc. Totuși au condus cu 2-0 prin două goluri ale lui Raheem Sterling. A marcat în prima repriză dintr-o repetare a penalty-ului, după ce atât acordarea acestuia , cât repetarea sa au fost dictate în mod controversat de VAR. City a marcat din nou după pauză, cu o finalizare de finețe a aceluiați Sterling.
Adama Traore de la Wolves a dat partidei un final încins, înscriind cu un șut imparabil de la 20 de metri.
Gazdele au continuat să domine au egalat în cele din urmă prin Raul Jimenez. Matt Doherty a adus victoria în minutul 90.
Astfel, City rămâne pe locul 3, la un punct în spatele lui Leicester și la 14 în spatele lui Liverpool care are și un joc mai puțin disputat. Șansele lui City de a îsi apăra titlul mai sunt în acest moment doar matematice.
Manchester City a câștigat titlul de campioană după o revenire senzațională cu Aston Villa
rooney-despre-ronaldo
Rooney: „Transferul lui Ronaldo nu a funcționat și United are nevoie de jucători mai tineri”