Home > Fotbal > Roma o învinge și în Gruia pe CFR

Roma o învinge și în Gruia pe CFR

cfr-roma-europa-league

AS Roma a învins-o în această seară în Gruia pe CFR cu scorul de 2-0 (0-0), în a patra etapă a grupei A din Europa League.

Romanii au deschis scorul în minutul 49 grație autogolului lui Debeljuh care a deviat în proprie poartă centrarea din lovitură liberă a lui Veretout. Acesta a făcut 2-0 în minutul 67 dintr-un penalty dictat în urma unei intervenții a lui Bălgrădean la Mikhitaryan.

CFR Cluj : Bălgrădean – Susic, Manea, Burcă, Camora – Djokovic, Itu (51′ Chipciu), Păun (71′ Carnat) – Rondon, Debeljuh (70′ Vojtus), Pereira. Antrenor: Dan Petrescu;

AS Roma : Lopez – Spinazzola (67′ Mkhitaryan), Cristante, Juan Jesus – Perez (84′ Tripi), Villar, Diawara (76′ Milanese), Calafiori – Pellegrini (46′ Veretout), Perez – Mayoral (64′ Djeko). Antrenor: Paulo Fonseca;

Harald Lechner – Andreas Heidenreich, Maximilian Kolbitsch (Austria);

CFR Cluj : 35′ Itu, 37′ Păun, 43′ Djokovic, 66′ Burcă, 71′ Camora;

AS Roma : 53′ Diawara, 90+3′ Djeko.

Roma cu această victorie,  acumulează 10 puncte, este pe primul loc în grupă și este matematic calificată în primăvara europeană. CFR este pe 3 cu 4 puncte.

În meciul următor, CFR va înfrunta pe teren propriu pe Tska Sofia pe 3 Decembrie.