Home > Fotbal > România intră în urna a doua valorică pentru Preliminariile Campionatului Mondial din 2022

irlanda-de-nord-romania-liga-natiunilor

Irlanda și România au remizat 1-1 (0-0), la Belfast în ultima etapă a grupei 1, liga B, din Liga Națiunilor.

Boyce a deschis scorul în minutul 56 pentru gazde, finalizând cu capul din trei metri o centrare a lui Boyce. Bicfalvi a egalat în minutul 81, înscriind după o fază excelentă a lui Tănase.

Irlanda de Nord: Peacock-Farrell – Ballard Evans, Cathcart – Kennedy, (66′ Lewis) McNair, Smith (79′ Galbaith), McCain, Dallas – Magennis (79′ McLaughln), Boyce (66′ Washington). Selecționer: Ian Baraclough

România: Tătărușanu – Nedelcearu, Cristea, Toșca (74′ Bicfalvi) – Crețu (64′ Mogoș), Marin, Nistor, Camora – Man (64′ Maxim), Alibec (87′ Băluță), Tănase (86′ Ganea). Selecționer: Mirel Rădoi;

Sandro Scharer – Jan Köbeli, Jonas Erni (Elveția);

Tricolorii termină grupa pe locul 3 cu 8 puncte.

Datorită acestui egal, România va intra în urna a doua la tragerea la sorți pentru Preliminariile Campionatului Mondial din 2022.