Home > Fotbal > România U21 a obținut biletele la Euro2021

România U21 a obținut biletele la Euro2021

Reprezentativa U21 a României a obținut calificarea la Campionatul European de tineret din 2021. „Tricolorii” mici au terminat la egalitate meciul decisiv cu Danemarca U21, de pe stadionul „Ilie Oană”, scor 1-1. Deși echipa antrenată de Adrian Mutu a dominat pe tot parcursul jocului, danezii au deschis scorul în urma unui penalty controversat. Costache a readus România în cărți pentru Euro2021, după ce oaspeții au jucat mai bine de 20 de minute în inferioritate numerică.

O ocazie mare a avut-o Costache, scăpat singur cu portarul în minutul 10, după ce Mățan l-a găsit excelent cu pasa între doi fundași în zonă centrală. „Tricolorii” au dominat Danemarca pe parcursul primei reprize. O altă ocazie uriașă: Costache, lansat în banda dreaptă de Moruțan, i-a trimis lui Mățan în fața porții, dar Christensen a fost pe fază.

Primul șut pe spațiul porții al danezilor a venit în minutul 48, dintr-un 11 metri, când oaspeții au deschis scorul prin Laursen. Centralul a arătat punctul cu var la un fault făcut de Pașcanu la limita liniei de 16 metri. Reprezentativa României a căutat replica, Costache a înscris, dar golul a fost anulat pe motiv de offsaid. Zece minute mai târziu, Hausner a fost eliminat pentru un fault la Mățan.

România a găsit golul egalizator în minutul 72. Șutul lui Olaru din afara careului a nimerit bara, Moruțan a urmărit balonul și i-a pasat lui Costache în fața porții, care a trimis din 6 metri în poartă.

România U21 s-a calificat și cu un egal cu Danemarca U21 și datorită rezultatelor celorlalte echipe. Scoția a pierdut cu Grecia (0-1), iar Belgia a pierdut și ea cu Bosnia (2-3). Astfel, ne-am clasat în primele cinci cele mai bune locuri secunde.

Echipele de start

România U21:  Vlad –  Boboc,  Pașcanu, Ciobotariu – Haruț, Moruțan, Marin, Olaru, Mățan – Costache (76, Carnat), Hagi (cpt.)
Selecționer: Adrian Mutu

DanemarcaU21:  Christensen –  Sery, Nelsson (cpt. – 53, Hausner),  Bech, Klitten – Laursen,  Kofod Andersen,  Nartey –  Isaksen (46,  Daramy),  Jensen (62, Madsen),  Lindstrom (46, Holse)
Selecționer: Albert Capellas

Bigradă din Georgia: centralul Georgi Vadachkoria a arbitrat partida din această seară, iar la cele două tușe David Chigogidze și Giorgi Elikashvili.