Home > Fotbal > România învinge Ucraina și câstigă primul meci în preliminariile Euro U21 2021

România învinge Ucraina și câstigă primul meci în preliminariile Euro U21 2021

Naționala României de tineret a întâlnit în această seară pe Stadionul „Ilie Oană” selecționata similară a Ucrainei în al doilea meci din grupa a 8-a din Preliminariile pentru Euro 2021.
În primul meci, România fusese învinsă cu 2-1 de Danemarca.
Mirel Rădoi a trimis pe teren următorul prim 11: Vlad – Boboc, Pascanu, Chindris, Velisar – Morutan, Baluta, Oaida – Man, Ganea, Dragus.
Ucraina a început partida în următoarea formulă: Bolyk – Popov, Cheberko, Bykov – Shaparenko, Dubinchak, Lednev, Milovanov, Chekh – Topalov, Rusyn.
În minutul 22, Topalov a reluat cu capul din 11 metri, la o palmă de bara porții noastre. În minutul 50, Lednev execută foarte bine o lovitură liberă de la marginea careului, dar mingea sterge bara. În minutul 52, Man pătrunde spre poarta adversă și trage de la 20 de metri, portarul respinge în față, dar Oaidă trimite tot în portar din 5 metri. În minutul 75, Boboc centrează perfect, iar Moruțan reia în poarta Ucrainei. În minutul 80, Mihăilă reia cu capul, portarul respinge în față, iar Adrian Petre împinge mingea în plasă. La ultima fază a meciului, Adrian Petre profită de o neînțelegere între un fundaș și portarul advers, fură mingea și o trimite în poartă.
România învinge Ucraina cu 3-0, acumulează primele puncte în grupă și trece pe locul trei având și un joc mai puțin disputat.
Următorul meci pentru tricolorii mici se va disputa Luni de la ora 20:30 la Voluntari contra Irlandei de Nord.
Dan Petrescu, declarație după ce România nu are încă selecționer: „Nu mă așteptam să dureze atât”
Mirel Rădoi criticat dur: „A lipsit disciplina la echipa națională“
Elevul îl învață pe profesor. Dorinel Munteanu, primele sfaturi pentru Boloni: „Ar trebui să aibă în staff oameni de încredere”
Ladislau Boloni tot mai aproape de Echipa Națională. Vezi ce a declarat directorul tehnic al FRF