Home > Fotbal > Sahtior Donetsk defilează în fața lui Basel și merge în semifinalele Europa League

sahtior-basel-europa-league

Sahtior Donetsk este ultima echipă califică în semifinalele Europa League, după ce a învins-o fără drept de apel pe FC Basel, scor 4-0 (2-0), într-un sfert de finală a turneului Final 8 din Germania.

Junior Moraes a deschis scorul pentru ucraineni în minutul 2. Taison a făcut 2-0 în minutul 22.

Alan Patrick a dus scorul la 3-0 din penalty în minutul 75. Dodo a modificat din nou tabela, la un neverosimil 4-0 în minutul 88. Ricky van Wolfswinkel a înscris golul de onoare pentru Basel în al doilea minut de prelungiri.

Sahtior o va întâlni în semifinale pe Inter Milano în data de 17 August.