Home > Tenis > Senzaționala Bianca Andreescu se califică în finala de la Rogers Cup

Senzaționala Bianca Andreescu se califică în finala de la Rogers Cup

Bianca Andreescu, nr. 27 WTA, a întâlnit-o în această seară pe Sofia Kenin, nr. 29 WTA, în semifinalele turneului de la Toronto.
În primul set s-a mers cu serviciul până la 5-4 pentru Andreescu. În următorul game, sportiva de origine română a reușit break-ul și a închis primul set la 6-4.
În setul secund cele două jucătoare și-au făcut serviciul în primele două game-uri. A urmat apoi un schimb de break-uri, ca mai apoi Bianca să se desprindă la 4-2. S-a mers apoi înca două game-uri cu serviciul. Bianca a avut șansa să închidă meciul la 5-3 pe propriul serviciu, dar americanca a reușit break-ul ca mai apoi să egaleze la 5. Deși la 6-5 pentru ea, Andreescu a ratat 3 mingi de meci, Kenin și-a făcut serviciul în cele din urmă și s-a intrat în tie-break. Bianca a gestionat mai bine punctele importante și a reușit să câstige tie-break-ul la 5.
Bianca Andreescu o învinge pe Sofia Kenin cu 6-4, 7-6(5) în două ore și 5 minute și se califică în finala de la Rogers Cup.
În ultimul act ea o va întâlni pe învingătoarea dintre Serena Williams și Marie Bouzkova.