Home > Tenis > Simona Halep avansează în turul III la Gippsland Trophy

Simona Halep avansează în turul III la Gippsland Trophy

simona-halep-turul-iii-gippsland

Simona Halep, nr. 2 WTA, a învins-o în această dimineață pe Anastasia Potapova, nr. 101 WTA, scor 6-4, 6-4, după o oră și 20 de minute de joc.

Primul set a început cu un schimb de break-uri. Apoi, Simona a făcut un nou break și s-a desprins la 3-1. Până la finalul setului s-a mers cu serviciul, astfel încât sportiva noastră și l-a adjudecat cu 6-4.

După ce în primele două game-uri ale setului secund s-a mers cu serviciul, rusoica a reușit apoi să se desprindă la 3-1. Simona a revenit imediat însă și a egalat la 3. Au urmat apoi încă două game-uri în care s-a mers cu serviciul. Finalul setului i-a aparținut Simonei care a luat ultimele două game-uri, închizând și setul secund cu 6-4.

În turul următor Simona o va înfrunta pe învingătoarea dintre Destanee Aiava, nr. 215 WTA și Laura Siegemund, nr. 51 WTA.