Home > Tenis > Irina Begu, în turul II la Gippsland Trophy

Irina Begu, în turul II la Gippsland Trophy

irina-begu-Saisai-Zheng-wta

Irina Begu, nr 79, WTA, a învins-o în această dimineață pe Saisai Zheng, nr. 42 WTA, scor 3-6, 7-5, 6-4, după 2 ore și 47 de minute, în primul tur al turneului WTA, Gipssland Trophy.

În primul set în primele două game-uri s-a mers cu serviciul. Apoi Zheng a reușit să facă break și să se desprindă la 4-1. S-a mers apoi cu serviciul până la finalul setului, pe care chinezoaica l-a câstigat cu 6-3.

Începutul setului secund a avut aceeași desfășurare ca primul, numai că de această dată, Irina a fost cea care s-a distanțat la 4-1. Apoi, de la 5-2 pentru compatrioata noastră, Zheng a izbutit să câstige trei game-uri la rând și să egaleze la 5. Finalul setului i-a aparținut însă Irinei care a câstigat următoarele două game-uri și odată cu ele și setul, 7-5.

Zhang a început mai bine decisivul și s-a desprins la 2-0. Irina a revenit imediat și a egalat la 2. S-a mers apoi cu serviciul până la 4-4. Sportiva noastră a câstigat următoarele două game-uri, închizând astfel setul, 6-4.

În turul secund, compatrioata noastră o va înfrunta pe Aliaksandra Sasnovich din Belarus, nr. 90 WTA.

Va fi cea de a doua confruntare între cele două, după finala turneului de la Seul din 2015, în care Irina s-a impus clar în două seturi, 6-3, 6-1.