Home > Fotbal > Irina Begu produce surpriza la Melbourne

Irina Begu produce surpriza la Melbourne

irina-begu-pegula-melbourne

Irina Begu, nr. 62 WTA, s-a calificat în turul doi al turneului Melbourne Summer Set după ce a trecut de favorita numărul unu a competiției, americanca Jessica Pegula, nr. 18 WTA, scor 7-6 (6), 6-3 după o oră și 45 de minute de joc.

Americanca a început mai bine partida și s-a desprins la 2-0. Begu a revenit imediat și a egalat la 2. După două game-uri în care cele două jucătoare și-au făcut serviciul, Pegula a reușit să se desprindă din nou la două game-uri, 5-3. Și de această dată Irina a revneit și a egalat la 5. S-a ajuns în tie-break, unde sportiva noastră după ce a salvat două mingii de set a închis tie-break-ul la 6.

Irina a început bine și setul secund și s-a desprins la 2-0. După un schimb de break-uri în următoarele două game-uri s-a mers cu serviciul până la finalul setului pe care Begu și l-a adjudecat cu 6-3.

În turul următor, Irina o va înfrunta pe învingătoare din partida Jasmine Paolini, nr. 53 WTA, și Anna Schmiedlova, nr. 85 WTA.