Home > Tenis > Simona Halep câstigă după o luptă fantastică primul meci dupa triumful de la Wimbledon

Simona Halep, nr.4 WTA, a întâlnit-o în această seară pe Jennifer Brady, nr. 76 WTA, în turul secund la Rogers Cup.
Americanca a început mai bine partida și s-a distanțat la 3-0. Sportiva noastră a revenit și a egalat la 3. S-a mers apoi cu serviciul până la 5-4 pentru Brady. În game-ul următor Simona și-a pierdut serviciul și odată cu el și primul set, 4-6.
În setul doi, Simona a luat prima inițiativa și s-a dus la 2-0. Americanca a revenit și a izbutit trei game-uri consecutive. La rândul ei sportiva noastră a reușit o serie de trei game-uri consecutive ajungând la 5-3. Brady nu a cedat însă și a egalat la 5. Românca a gestionat perfect finalul setului, câstigând ultimele două game-uri și odată cu ele și setul secund, 7-5.
Simona a pornit puternic și decisivul luând repede avans, 4-0. Americanca a revenit însă senzațional și a izbutit să câstige cinci game-uri la rând. Simona a făcut două game-uri la rând și a avut șansa să servescă pentru meci, însă și-a pierdut serviciul și s-a intrat în tie-break. Acolo, românca a gestionat mai bine punctele importante și a reușit să îl câstige la 5.
Simona Halep o învinge pe Jennifer Brady, scor 4-6, 7-5, 7-6(5) în două ore și 25 de minute și se califică în optimi la Rogers Cup.
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”