Home > Tenis > Bianca Andreescu se califică și ea în optimi la Rogers Cup

Bianca Andreescu se califică și ea în optimi la Rogers Cup

Canadianca de origine română, Bianca Andrescu, nr. 27 WTA, a întâlnit-o în turul II la Rogers Cup pe Daria Kasatkina, nr. 40 WTA.
După ce în primele două game-uri s-a mers cu serviciul, Bianca a fost prima care a preluat inițiativa și s-a distanțat la 3-1. Rusoaica a revenit însă și a egalat la 3. La 4-4, Kasatkina a făcut break-ul, dar Andreescu a reușit să egaleze la 5. Din nou rusoaica a mai reușit un break în game-ul următor, pe care de această dată l-a convertit cu serviciul, câstigând primul set, 7-5.
Începutul setului secund a fost în oglindă cu începutul primului, Bianca distanțându-se la 3-1. Deși Daria a făcut break și a venit la 2-3, canadianca a reușit apoi trei game-uri consecutive, închizând setul secund la 6-2.
Și începetului decisivului a mers după același tipar ca începutul primele două seturi cu Bianca conducând cu 3-1. Rusoaica a izbutit apoi o serie de 4 game-uri la rând, fiind în două rânduri la un singur game de câstigarea partidei. Bianca a reușit totuși să egaleze la 5, ca mai apoi să ia și ultimele două game-uri ale setului, pe care l-a câstigat 7-5.
Bianca Andreescu câstigă 5-7, 6-2, 7-5, în fața Dariei Kasatkina, în două ore și 40 de minute și se califică în optimi la Rogers Cup.
Acolo ea o va întâlni pe olandeza Kiki Bertens, nr.5 WTA.