Home > Tenis > Simona Halep învinge complexul Zhang și se califică în semifinale

Simona Halep învinge complexul Zhang și se califică în semifinale

Simona Halep, nr. 7 WTA a jucat în această după amiază împotriva chinezoacei Shuai Zhang, nr. 50 WTA în sferturile de finală de la Wimbledon.

Partida a început foarte prost pentru româncă care s-a văzut condusă cu 3-0 și 4-1. După ce a salvat patru mingi de break la 4-1, Simona a revenit și a egalat la 4. S-a mers apoi cu serviciul până în tie-break. Aici Simona a gestionat mai bine punctele importante și a reușit să închidă tie-break-ul la 4.
În setul doi s-a mers cap la cap doar în primele două game-uri. Apoi Simona a preluat total controlul setului și a izbutit o serie de cinci game-uri consecutive cu care a închis setul doi la 1.
Simona Halep o învinge pe Shuai Zhang, scor 7-6, 6-1, într-o oră și 25 de minute și se califică în semifinale la Wimbledon pentru a doua oară în carieră.
În penultimul act ea o va întâlni pe învingătoarea dintre Elina Svitolina și Karolina Muchova.