Home > Tenis > Simona Halep trece de marea speranța a Statelor Unite în optimi la Wimbledon

Simona Halep trece de marea speranța a Statelor Unite în optimi la Wimbledon

Simona Halep, nr. 7 WTA a înfruntat-o în optimi la Wimbledon pe americanca de numai 15 ani, Cori Gauff, nr. 313 WTA.
Primul set a debutat cu un schimb de break-uri între cele două combatante, urmate apoi de două game-uri în care cele două și-au făcut serviciul. Simona a reușit apoi să pună două game-uri peste adversară și a conservat acest avantaj până la finalul setului. În ultimul game al setului, sportiva noastră a mai reușit un break câstigând primul set cu 6-3.
În cel de al doilea set Halep s-a desprins la 2-0, însă americanca a revenit și a egalat la doi. Românca a ridicat imediat nivelul jocului și a izbutit o serie de 3 game-uri la rând. Gauff a mai izbutit un game de serviciu înainte ca Simona să închidă actul secund la 3.
Simona Halep o învinge pe Cori Gauff scor 6-3, 6-3 într-o oră și 15 minute .
Ea se califică în sferturi la Wimbledon unde o va înfrunta mâine pe chinezoaica Shuai Zhang, nr. 50 WTA.
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”