Home > Tenis > Simona Halep părășeste turneul de la Cincinnati

Simona Halep părășeste turneul de la Cincinnati

Simona Halep, nr.4 WTA, a întâlnit-o în această seară pe Madison Keys, nr. 18 WTA, în optimile turneului de la Cincinnati.
În primul set doar în primele două game-uri cele două jucătoare au mers cu serviciul. Apoi americanca a preluat complet inițiativa în set, câstigând cinci game-uri la rând și odată cu ele și primul set, 6-1.
În setul secund Simona a pornit mai hotârătă și s-a distanțat la 2-0. Americanca a reușit să facă un break și să vină la 2-1. Sportiva noastră a făcut însă re-break-ul, iar apoi la concretizat făcând 4-1. Keys nu a renuțat și a izbutit să ia două game-uri la rând. La 4-3, Halep a făcut break pe care l-a fructificat apoi cu serviciul închizând setul 6-3.
În decisiv Keys a început puternic și a condus cu 3-0. Simona a revenit și a egalat la 3. S-a mers apoi cu serviciul până la 6-5 pentru americancă. Deși a avut 40-0, românca a pierdut game și odată cu el și decisivul, 5-7.
Madison Keys o învinge pe Simona Halep, scor 6-1, 3-6, 7-5, la capătul a două ore de joc și se califică în sferturi la Cincinnati.
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”