Home > Tenis > Simona Halep se califică în semifinale la Dubai

Simona Halep se califică în semifinale la Dubai

Simona Halep, nr. 2 WTA, a întâlnit-o în această seară pe Aryna Sabalenka, nr. 13 WTA, în sferturile de finală ale turneului de la Dubai.

În primul set s-a mers cu serviciul până la scorul de 3-2 pentru jucătoarea din Belarus.  Au urmat apoi trei break-uri consecutive pânăa 5-3, iar în game-ul următor Sabalenka a închis primul set la 3 cu serviciul.

Simona a început mai bine setul secund și s-a desprins la 2-0. Au urmat apoi un schimb de break-uri, apoi s-a mers cu serviciul până la 5-2 pentru Simona când sportiva noastră a reușit un nou break și a închis setul secund la 2.

În decisiv s-a mers cu serviciul în primele două game-uri. Simona a reușit apoi să se desprindă la 4-1. Ca și în setul secund, scorul a avut aceași desfăsurare, compatrioata noastră închizând setul devisiv la 6-2 pe serviciul adversarei.

Simona Halep o învinge pe Aryna Sabalenka cu scorul de 3-6, 6-2, 6-2 într-o oră și 35 de minute și merge in semifinale la Dubai.

Acolo ea o va întâlni pe americanca Jennifer Brady, nr. 52 WTA.

belinda-bencic-charleston
Belinda Bencic s-a impus la Charleston
Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”