Home > Tenis > Simona Halep trece de turul II la Dubai după un meci palpitant

Simona Halep trece de turul II la Dubai după un meci palpitant

Simona Halep, nr. 2 WTA, a întâlnit-o în această  seară pe Ons Jabeur, nr. 45 WTA, în turul secund al turneului de la Dubai.

Doar în primele două game-uri ale primului set s-a mers cap la cap, apoi tunisianca a reușit să ia cinci game-uri la rând și să câstige primul set, 6-1.

Simona a început mai bine setul secund și s-a distanțat la 3-0. Cele doua jucătoare și-au făcut apoi câte un game de serviciu, iar apoi au făcut un schimb de break-uri. Simona a reușit un nou break și și-au trecut un cont cel de al doilea set,  6-2.

Sportiva noastră a început bine și decisivul și s-a distanțat la 3-0, apoi la 4-1. Jabeur a reușit să revină și să egaleze la 4. Cele două și-au făcut serviciul pentru 5-5. Tunisianca a făcut break-ul pentru 6-5, dar Simona a reușit să facă re-break și a trimis decisivul în tie-break. Acolo Simona a ratat 4 mingi de meci, a salvat una, până a câstigat tie-break-ul cu 9-7

Simona Halep o învinge pe Ons Jabeur, scor 1-6, 6-2, 7-6(7) după exact două ore de joc și merge în turul III la Dubai.

Acolo ea o va întâlni pe Aryna Sabalenka din Belarus.

Mouratoglou_Halep
Patrick Mouratoglou este noul antrenor al Simonei Halep
simona-halep-retragere-miami
Simona Halep s-a retras de la Miami
Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Indian Wells și a dezvăluit din secretele jocului său în acest turneu: ,,Joc cel mai bun tenis al meu aici, deoarece îmi plac condițiile și azi, cu siguranță, nu a fost un meci ușor”