Home > Tenis > Sorana Cîrstea câstigă clar duelul românesc cu Patricia Țig și se califică în turul II la Australian Open

sorana-cirstea-patricia-tig-australian-open

Sorana Cîrstea, nr. 72 WTA, a învins-o în această dimineață pe Patricia Țig, scor 6-2, 6-1, după 59 de minute de joc, în primul tur la Australian Open.

Sorana a început tare partida și s-a desprins din start la 3-0. S-a mers apoi cu serviciul până la 5-2 pentru sportiva din Târgoviște, când aceasta a mai reușit un break și a câstigat primul set cu 6-2.

Setul secund a început la fel de bine pentru Sorana, care a reușit să se desprindă la 5-0. Au urmat apoi două game-uri în care cele două două jucătoare și-au făcut serviciul, iar Cîrstea a închis actul secund la 1.

În turul secund, Sorana o va întâlni pe Petra Kvitova, nr.9 WTA.