Home > Tenis > Sorana Cîrstea se califică în turul III la Australian Open

Sorana Cîrstea se califică în turul III la Australian Open

Sorana Cîrstea, nr. 68 WTA, a învins-o în această dimineață pe Petra Kvitova, nr. 8 WTA, scor 6-4, 1-6, 6-1 , după două ore de joc, în turul II la Australian Open.

Cehoaica a început mai bine partida și s-a desprins din start la 2-0, apoi 3-1. Sorana a replicat imediat și a izbutit patru game-uri consecutive. Sportiva noastră și-a pierdut serviciul la 5-3, dar a reușit să închidă pe serviciul adversarei primul set la 4.

Kvitova a pornit tare și în setul secund și s-a distanțat aproape imediat la 4-0. Sorana a făcut și ea un game de serviciu, însă cehoaica a reușit apoi alte două game-uri la rând închizând actul secund la 6-1.

Setul decisiv a fost în oglinda celui de-al doilea, de data asta cu Sorana în prim-plan. Sportiva noastră s-a desprins la 4-0, Kvitova și-a făcut serviciul pentru 1-4, ca mai apoi Cîrstea să izbutească două game-uri la rând cu ajutorul cărora a câstigat decisivul cu 6-1.

În turul următor, Sorana va întâlni o altă cehoaică, Marketa Vondrousova, nr. 20 WTA.

sorana-cirstea-patricia-tig-australian-open
Sorana Cîrstea câstigă clar duelul românesc cu Patricia Țig și se califică în turul II la Australian Open