Home > Tenis > Sorana Cîrstea merge în turul II la Roland Garros

Sorana Cîrstea merge în turul II la Roland Garros

sorana-cirstea-turul2-roland-garros

Sorana Cîrstea, nr. 54 WTA, s-a calificat în turul II al turneului de la Roland Garros după ce a trecut în manșa inaugurală de Johanna Konta, nr. 20 WTA, scor 7-6 (5), 6-2, după o oră și 30 de minute de joc.

Primul set a început cu un schimb de break-uri. Apoi britanica a reușit să se desprindă la 3-1 și 4-2. Sorana a reușit să revină și să egaleze la 4. S-a mers apoi cu serviciul până în tie-break. Aici, Sorana a reușit să domine și să închidă setul la a patra minge de set, scor 7-5.

Sorana a început bine și setul doi și s-a desprins la 2-0. Britanica a reușit și ea un game de serviciu, dar apoi sportiva noastră a izbutit să ia trei game-uri la rând și să se distanțeze la 5-1. Au urmat două game-uri în care s-a mers cu serviciul astfel încât setul doi s-a închis la 6-2 pentru compatrioata noastră.

În turul următor, Sorana o va întâlni pe belgianca Alison Van Uytvanck, nr. 67 WTA.