Home > Tenis > Sorana Cîrstea merge în turul III la Roland Garros

Sorana Cîrstea merge în turul III la Roland Garros

sorana-cirstea-turul3-roland-garros

Sorana Cîrstea, nr. 54 WTA, a învins-o în această după-amiază pe italianca Martina Trevisan, scor 6-4, 3-6, 6-4, după două ore și 38 de minute de joc în turul II la Roland Garros.

În primul set s-a mers cap la cap până la 4-4. Apoi, Sorana a reușit să ia următoarele două game-uri și a închis primul set la 6-4.

În setul secund s-a mers cap la cap până la 2-2. Apoi italianca a reușit să ia trei game-uri consecutive și să se desprindă la 5-2. A urmat apoi un schimb de break-uri astfel încât, Trevisan a închis actul secund cu 6-3.

Italianca a început bine și decisivul și s-a desprins la 2-0 și 3-1. Sorana a revenit și a egalat la 3. După ce Trevisan a făcut 4-3 cu serviciul, au urmat trei game-uri la rând câstigate de Sorana care a închis setul la 6-4.

În turul III, Sorana o va întâlni pe rusoaica Daria Kasatkina, nr. 37 WTA.