Home > Alte sporturi > Sporturi | Clubul Dinamo și-a premiat laureații

Sporturi | Clubul Dinamo și-a premiat laureații

Dinamo - laureati

În cadrul galei „Emblema de onoare a M.A.I”, care s-a desfășurat Vineri 14 Decembrie la sediul ministerului afacerilor de interne, cei mai valorosi sportivi dinamovisti au fost premiați pe baza performanțelor obținute in competițiile internationale.

In anul 2018, palmaresul clubului Dinamo s-a îmbogățit cu încă 160 de medalii, dintre care 61 de aur.

Va prezentăm mai jos sportivii dinamovisti care si-au primit recunoștința pentru performanțele aduse româniei:

Cea mai importantă sportivă a fost aleasă canotoarea, Ionela Livia Lehaci Cozmiic care a obținut singurul titlu mondial pentru sportul românesc în anul 2018. Aceasta a câștigat pentru a doua oară consecutiv titlul mondial la dublu vâsle, împreuna cu colega sa de barcă Geanina Beleagă.

Pe locul al doilea a fost ales, soțul Ionelei, Marius Cozmiuc, practicant al aceluiași sport. El a obtinut două medalii, una de argint la mondiale si una de bronz la europene.
Acesta a împărțit locul al doilea cu halterofilul Nicolae Onica, câștigător a patru medalii, două de aur si una de argint la europene și una de bronz la mondiale.

În completarea podiumului le regăsim pe canotoarele Mădălina Bereș și Denisa Tâlvescu, care au câștigat două medalii de aur la Europene, în proba de dublu rame si în proba de 8+1.

De asemenea au fost premiate și Maria Tivodariu, Beatrice Parfenie și Viviana Bejinariu cele care au completat barca de dinamoviste în proba de 8+1, câștigătoarea tiltului european.

Pe locul al cincilea il regăsim pe Victor Manolachi cu o medalie de aur și una de argint în probele de canoe ale campionatului european.

Tot canotajul dă și locul al saselea sportivilor : Marian Enache, Iuliana Buhuș, Roxana Georgiana Parascanu, medaliați cu argint la europene, primul la dublu rame, iar fetele la patru vâsle.

Pe șapte s-a clasat tirista Laura Coman, câștigătoarea titlului european în proba pușcă 10 metri aer comprimat.

Locul al optelea îi revine înotătorului Robert Glință cel care a câștigat medalia de argint în proba de 50 de metri spate la campionatele europene de natație.

Pentru locul al nouălea revenim la canotaj. Acesta este adjudecat de către sportivii: Vlad Dragoș Aicoboae, Alexandru Matinca, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Alexandru Cosmin Macovei, Adrian Munteanu. Aceștia au câștigat medalia de bronz în proba de 8+1 la campionatul european.

Ultimul loc premiat a fost împărțit de către luptătorii de greco-romane , Alin Alexuc ( bronz la europene) și Nicu Ojoc ( argint la mondialele under 23), plus halterofila Cristina Iovu ( bronz la mondiale).

Cea mai valoroasă echipă a clubului, a fost aleasă cea de handbal masculin, câștigătoare pentru a treia oară consecutiv a titlului de campioană națională. Aceasta a fost reprezentată la gală de catre capitanul Dan Savenco.

Cel mai valoros antrenor a fost ales Mircea Roman de la canotaj. Elevii pregătiți de acesta au adus nouă medalii clubului, șapte fiind de aur.

Juniorul cel mai valoros a fost desemnat Andrei Păștin de la scrimă. Acesta a câstigat medalia de aur la campionatele mondiale de juniori în proba de sabie.