Home > Alte sporturi > Volei feminin | România s-a calificat la Campionatul European | Declarații în EXCLUSIVITATE de la tricolore

romania-volei

După înfrăngerea la limită de la Alexandria în fața Spaniei, România mergea în Bosnia obligată să ia minim două seturi pentru a obține calificarea la Campionatul European.

În primul set cele două echipe au mers cap la cap până spre jumatea setului când fetele noastre au izbutit să preia inițiativa. S-au distanțat la 6 puncte de adversare și au dus diferența până în finalul setului pe care l-au închis la 25-17.

Cel de al doilea set a fost aproape în oglindă cu primul, doar că de data aceasta a fost de partea bosniacelor. Dupa jumătatea setului ne-au ținut constant la o diferență de 4-5 puncte și au câstigat setul cu 25-19.

Setul trei a fost la fel de echilibrat la început, tricolorele fiind cele care au rupt primele ritmul și s-au dus la patru puncte de adversat. Din păcate însă în jocul lor a apărut o scădere ce le-a permis bosniacelor sa preia conducerea și să îsi adjudece setul cu 25-21.

Setul patru a fost la fel de echilibrat ca și precedentele dar fetele noastre de data aceasta au luat inițiativa decisiv și nu au mai cedat-o până în final. Au căstigat setul cu 25-17 și au intrat în setul decisiv cu calificarea în buzunar.

Ultimul set a fost strâns până la scorul de 8 la 8. Din momentul acela, româncele nu au mai cedat decât un singur punct și au transat setul cu scorul de 15-9.

Cea mai bună jucătoare a noastră a fost Ioana Baciu, care a izbutit să câstige nu mai puțin de 26 de puncte.

Astfel ne-am calificat la Campionatul European, după o pauză de 4 ani, care se va desfăsura în Polonia, Ungaria, Turcia și Slovacia între 23 August și 8 Septembrie 2019.

De menționat că și naționala masculină s-a calificat la turneul final al Campionatului European după ce a căstigat grupa de calificare împotriva Finlandei si Danemarcei.

După meciul care ne-a adus calificarea la Campionatul European am reușit să stăm de vorbă cu câteva dintre fetele care au jucat în Bosnia. Acestea ne-au oferit declarații în exclusivitate.

Cristina Cazacu: ” După cum arată scorul nu a fost un meci ușor, dar am avut puterea să o luăm de la capăt la fiecare început de set. Ne-am dorit foarte mult calificarea, ne-am mobilizat, ne-am susținut reciproc, am avut încredere în noi până la ultimul punct și cred că asta ne-a adus victoria. Sala a fost plină, atmosfera frumoasă, iar suporterii bosniaci si-au susținut echipa până la final. La final, noi am avut parte de bucurie, lacrimi, îmbrățisări și dans.”

Nneka Onyejekwe: ” A fost un meci dificil și ne asteptam să fie asa. Ele aveau ocazia să intre în istorie la ele în țară dacă ar fi câstigat. De aceea știam că vor face tot ce vor putea pentru a câstiga. Noi veneam după o înfrângere pe teren propriu și toată lumea îsi dorea calificarea. Atmosfera din sală a fost foarte bună pentru ele, dar noi nu am fost intimidate de public. Chiar dacă valoric suntem peste ele, s-a simțit puțin și presiunea ultimului meci pierdut. În multe momente ne-a lipsit constanța în joc, dar am crezut în sansa noastră, am jucat ca o echipă și astfel am reușit să câstigăm meciul. Ne doream asta și pentru căpitanul nostru Adina Salaoru, care s-a accidentat și nu a făcut deplasarea cu noi. Atmosfera este foarte bună. Suntem cam obosite, dar foarte fericite. În câteva zile ne vom continua munca la echipele de club.”