Home > Fotbal > Tande înregistrează a doua victorie consecutivă în Cupa Mondială de sărituri cu schiurile

Norvegianul Daniel-André Tande și-a continuat formidabilul început de sezon al Cupei Mondiale de Sărituri cu Schiurile la Ruka, înregistrând a doua sa victorie consecutivă.
Tande, campionul mondial din 2018, care a câstigat medalia de aur cu echipa la Jocurile Olimpice de iarnă de anul trecut, la Pyeongchang, a sărit 131 de metri în prima manșă, respectiv 142m în cea de a doua obținând 282,5 puncte.
Norvegianul a terminat cu 9,2 puncte în fața locului 2, Philipp Aschenwald din Austria, care a adunat 273,3 în urma săriturilor de 129m și 143m.
<iframe src=”https://www.facebook.com/plugins/video.php?href=https%3A%2F%2Fwww.facebook.com%2FBerkutschi.Skijumping%2Fvideos%2F2360694434057865%2F&show_text=0&width=560″ width=”560″ height=”315″ style=”border:none;overflow:hidden” scrolling=”no” frameborder=”0″ allowTransparency=”true” allowFullScreen=”true”></iframe>
Aschenwald a ajuns pe locul doi după ce Marius Lindvik din Norvegia a fost descalificat.
Anze Lanisek din Slovenia s-a clasat pe locul trei cu un total de 272,4 puncte după ce săriturile sale au măsurat 136,5 m și 135 m.
Tande, care a câștigat și aurul cu echipa la Campionatele Mondiale de anul trecut, devine primul sportiv care a urcat pe podium la primele două concursuri ale unui sezon al Cupei Mondiale, de la austriacul Andreas Kofler în sezonul 2011-2012.
Al doilea concurs individual al etapei va avea loc mâine, când se va încheia etapa de Cupa Mondială din stațiunea finlandeză.