Home > Fotbal > USA rămâne campioană mondială la fotbal feminin

USA rămâne campioană mondială la fotbal feminin

Statele Unite au câștigat Cupa Mondială la Feminin pentru a patra oară după ce a învins Olanda cu 2-0 în finala de Duminică de la Lyon.
Megan Rapinoe a deschis scorul în a doua repriză din penalty , care a fost acordat de VAR după ce Stefanie van der Gragt a doborât-o în careu pe Alex Morgan.
Rose Lavelle a securizat apoi victoria cu un șut puternic de la marginea careului/
Golul lui Rapinoe a însemnat, de asemenea, câstigarea ghetei de aur după ce a terminat cu șase goluri și trei pase de gol turneul.
Triumful SUA se adaugă la victoriile anterioare ale Cupei Mondiale din 1991, 1999 și 2015.
Olanda, în finală, pentru prima dată în istorie, a reușit să țină SUA în sah o perioadă lungă de timp până SUA a reușit să spargă gheața , în timp ce portarul Sari van Veenendaal a avut o serie extraordinară de parade în prima repriză.
Van Veenendaal a împiedicat, de asemenea, SUA să câștige la o diferență mai mare, deoarece ea a oprit marile ocazii ale lui Morgan și Crystal Dunn din finalul meciului.
Statele Unite au reușit pentru prima oară să îsi păstreze trofeul cucerit în urmă cu patru ani.
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre
România învinge Olanda și se califică în finala trofeului Carpați
Rusia a fost suspendată timp de 4 ani de la toate competițiile sportive
Tande înregistrează a doua victorie consecutivă în Cupa Mondială de sărituri cu schiurile