Home > Handbal > România învinge Olanda și se califică în finala trofeului Carpați

România învinge Olanda și se califică în finala trofeului Carpați

România a întâlnit în această seară Olanda în Sala Dinamo într-un amical contând pentru Trofeul Carpați.

În prima repriză s-a mers cap la cap până la scorul de 3-3. Olandezii au fost primii care au rupt echilibrul și s-au distanțat la 6-3. Tricolorii au revenit însă imediat și au egalat la 6. S-a mers apoi din nou la cap la cap până la 10-10. Finalul reprize le-a aparținut însă olandezilor, care s-au distanțat la 12-10, cu această diferentă intrând și la pauză, 13-11.

Începutul primei reprize a aparținut tricolorilor care au reușit să egaleze la 16, ba chiar să pună două goluri peste adversar, 18-16. Olandezii au revenit însă imediat și au egalat la 18. Acestia au reusit sa se distanteze din nou la trei goluri, 22-19, dar baietii nostri au revenit imediat si au egalat la 22. Finalul le-a aparținut tricolorilor, care de la 22-24 au înscris patru goluri consecutive. La final tabela arăta 27-25.

România învinge Olanda cu scorul de 27-25 și se califică în finala trofeului Carpați.

Pentru România au înscris: Negru (6 goluri), Bujor (5), Grigoraș (5), Botea (4), Dumitriu (3), Fenici (2), Căbuț (1), Șimicu (1).

În finală, România va întâlni mâine de la ora 18, Macedonia care a învins Algeria cu 25 la 24 în primul meci al turneului.

Tricolorele termină Mondialul cu o înfrângere. Pe ce loc s-au clasat româncele
Ce urmează pentru România după înfrângerea la limită suferită în fața Olandei?
Înfrângere dramatică pentru tricolore! Au revenit de la -6 pe tabelă și au ratat milimetric egalul în fața campioanei en-titre